A tél végeztével így tavasszal bőven van mit tenni a kiskertünkben. Kezdhetjük kipakolni a kamrát és számba venni melyik kerti eszközből lenne célszerű újat beszerezni vagy éppenséggel – ha van lehetőségünk és megfelelő szerszámunk – a meglévő eszközeinket kijavítani. A tavaszi napsugarak által felmelegített kellemes hőmérsékleten mindezt a kertben meg is tudjuk tenni, vagy ha még csípős számunkra a levegő, akkor a garázsban.
Kezdjük a kertben a nedves vagy száraz levelek összegereblyézésével. Aztán kitakaríthatjuk az ereszcsatornából, eltávolíthatjuk a fákról, és a bokrokból. Ezeket érdemes egy zsákba gyűjteni és a településen működő zöld hulladék elszállításával foglalkozó cégre bízni. Ha van gyep az udvarban akkor azt nemcsak a levelektől kell megtisztítani, hanem a mohától is. A gyomot mindenhonnan érdemes kiirtani a kertből, hogy ne akadályozzák a többi növényünk fejlődését és ne rondítsák el kertünk látványát. Igaz akadnak olyan gyomnövények, melyek nem is néznek ki olyan szörnyen.
Érdemes megemlíteni még egy fontos tevékenységet mégpedig a lemosó permetezést. Viszont ezt a műveletet is csak akkor szabad elvégezni, ha nincsen fagy és csapadék, és az előrejelzések szerint a permetezést követő időszakban sem várható. Igaz vannak gyorsan felszívódó permetek is melyek már pár óra eltelte után is elérik a kívánt hatást, de azért jobb ha marad pár száraz nap a permetezést követően. Jó ha tudjuk még, hogy a lemosó permetezést rügyfakadás előtt kell elvégezni.
Ha vannak olyan fáink melyek esetleg áldozatul estek a télnek, akkor azokat érdemes eltávolítani, kivágni. Nehogy a korhadt fák esetlegesen életveszélyesek legyenek magunk és a család többi tagjára nézve. Nemcsak egy gyermeket de egy felnőttet is könnyen megsebesíthet egy elkorhadt és a szél által letört darab. Azonban járjunk el körültekintően ha a ház portája előtti fáról van szó és érdeklődjünk a helyi önkormányzatnál, hogy esetlegesen egy fakivágás engedélyköteles-e vagy sem, vagy milyen feltételek mellett lehet kivágni.
A februárt követő enyhe időben már azon virághagymák is a földbe kerülhetnek, amelyeket ősszel nem ültettünk el. Viszont jó ha tudjuk hogy az ültetés után legalább egy hét fagymentes időszaknak kell követnie ahhoz, hogy a hagymák gyökeret tudjanak ereszteni. Ha nem így teszünk elfagyhat a növényünk.
Így kora tavasszal van itt az ideje a cserjék, gyümölcsfák és lombhullató fák metszésének is. Kivéve a kora tavasszal virágzó cserjéket, melyeket csak ősszel szabad megmetszeni! Továbbá azt se felejtsük el, hogy metszeni csak fagymentes időszakban szabad!
Ha szeretne tippeket kapni, hogyan rendezze át kertjét, akkor olvassa el egy korábbi bejegyzésünket: kertrendezés sajátkezűleg