Az egészségünk megőrzése érdekében elengedhetetlen a legfontosabb vitaminok pótlása, amelyek felelnek az immunrendszerünk erősségének megőrzéséért is, így kevesebb eséllyel kapunk el bármilyen betegséget. Nézzük hát, hogy mely vitaminoknak van a legmeghatározóbb szerepük.
D-vitamin
A szervrendszerünk normál működéséhez elengedhetetlen a D-vitamin, ugyanis a hiánya vagy alacsony szintje előidézi számos betegség kialakulásának a kockázatát. A D-vitamin hiány leggyakrabban ősszel és télen alakul ki, nyáron és tavasszal valamennyivel emelkedik a szintje. A D-vitamin felel a csontok épségének megőrzéséről, tehát szabályozza a kalcium háztartást. A nem megfelelő D-vitamin szint előidézi a szív-érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, meddőség, agyvérzés és az asthma kialakulásának az esélyét is. Éppen ezért fontos a pótlása, amelyet ma már számos D-vitamint tartalmazó étrendkiegészítővel megtehetünk.
C-vitamin
A C-vitamin szintén jelentős védőszerepet tölt be a szervezetünk számára, amit a testünk nem képes önállóan előállítani, ezért táplálékkal és vitaminok szedésével tudjuk pótolni. A C-vitamin elengedhetetlen az agyalapi mirigy, agy, fehérvérsejtek, szemlencse, máj és a lép megfelelő működéséhez, de fontos szerepet tölt be kötőszövetet, fogakat, ínyt és a csontok felépítését illetően is, valamint csökkenti a stresszt. A C-vitamin hozzájárul a vas bélben történő felszívódásához, és szerepe van a kollagénrostok termelődésében. A paprika, fekete ribizli, citrusfélék, kiwi, paradicsom, káposzta, vadcseresznye jelentős mennyiségű C-vitamint tartalmaz, de étrendkiegészítőkkel is pótolhatjuk a hiányát.
A-vitamin
Az A-vitamin meghatározó a hámsejtek osztódásában, tehát fontos szerepet játszik a sebek gyógyulásában, a bőr regenerálódásában. Hiánya következtében a haj eléggé szárazzá válik, a körmök elvékonyodhatnak, könnyen törhetnek. A bőr kiszáradása is jelezheti, hogy nincs a szervezetünkben elegendő mennyiség. Ízlés elvesztése és a látás romlása is utalhat A-vitamin hiányra, egyes országokban a vakság leggyakoribb oka. Tojássárgája, répa, sütőtök, halfélék és a máj is rengeteg A-vitamint tartalmaz, de kapszula formájában is pótolhatjuk. Viszont arra okvetlen figyeljünk, nehogy túladagoljuk, mivel mellékhatások léphetnek fel.
E-vitamin
Az E-vitamin olyan zsírban oldódó antioxidáns hatású vitamin, aminek szerepe van az öregedési folyamatok gátlásában is. A szabadgyökök termelődését gátolja a sejtek oxidációs folyamata során. A szabadgyökök károsíthatják az izomszövetet, amikor szervezetünk intenzívebb anyagcserét folytat. Kutatások alátámasztották azt is, hogy az E-vitamin csökkenti a fáradságot és a fájdalmat is csillapítja. Továbbá, védelmet biztosít a szív koszorúereinek, ezáltal csökken az érelmeszesedés esélye, valamint gátolja a vérrögök képződését, védelmet nyújt a trombózis, szívroham, szélütés kialakulásával szemben.
K-vitamin
A K-vitamin hozzájárul a normális véralvadáshoz, a K2 vitamin pedig a csontanyagcserében játszik meghatározó szerepet. A zöld leveles növények tartalmaznak nagy számban K-vitamint, ilyen például a spenót, sóska, saláta, káposzta, de a tojásban és valamennyi húsfélében is jelen van. Valamennyit az emberi bélflóra is elő tud állítani. A K-vitamin hiánya a csecsemőknél is egyre gyakoribb, éppen ezért ma már a tápszereket is dúsítják vele. Tehát a K-vitamin pótlása napjainkban egyre nagyobb figyelmet kap, éppen ezért célszerű kapszula formában is beszerezni.