A kertészkedés művészete olyan, akár egy festővászon, végtelen lehetőségeket rejt magába a színek, formák és textúrák összehangolására. Egy gyönyörű kiskert kialakításakor meghatározó szerepet játszanak a bokrok és a legszebb díszcserjék, melyek zöld hátteret biztosítanak, ráadásul önmagukban is lenyűgöző látványt nyújtanak.

Az alábbiakban bemutatunk néhány inspiráló ötletet, hogyan teremthetünk harmonikus összhangot e növények között!

Kezdjük a tervezést a magasságok játékával, a különböző méretű bokrok és cserjék rétegzése mélységet és érdekességet kölcsönöz a kertnek. Képzeljünk el egy hátteret magas növényekből, mint például a babérmeggy vagy a som. Előttük helyezzünk el közepes magasságú cserjéket, ilyen a hortenzia vagy a gyöngyvessző. Az előtérben alacsonyabb növények, mondjuk levendula vagy törpe borbolya, mivel tökéletesen keretezik a kompozíciót. Ez a lépcsőzetes elrendezés vizuálisan vonzó, de praktikus is, ugyanis minden növény elegendő napfényt és teret kap a fejlődéshez.

A színek harmóniája szintén döntő fontosságú a kert összképében. Gondoljunk úgy a területre, mint egy élő festményre, ahol a színek egymást kiegészítve, erősítve jelennek meg. A zöld árnyalatai adják az alapot, melyet feldobhatunk élénk színfoltokkal. A sötétzöld tiszafák mellett ragyogóan tündökölhetnek az aranysárga levelű som fajták. A bordó levelű vérszilva drámai kontrasztot alkot a fehér virágú gyöngyvesszővel. Ne feledkezzünk meg az évszakok váltakozásáról sem, válasszunk olyan növényeket, melyek az év különböző szakaszaiban nyújtanak látványosságot. A tavaszi virágzásúak után a nyári hortenziák vehetik át a főszerepet, majd ősszel a som és a cserszömörce lenyűgöző lombszíneződése kápráztathat el minket.

A formák változatossága további réteget ad kertünk esztétikájához. Kombináljuk a gömb alakúra nyírtakat a karcsú, oszlopos tuják vonalaival. A lazább, természetesebb cserjék, mint a gyöngyvessző vagy a rózsalonc, remekül oldják a szigorúbb, geometrikus alakzatokat. A különböző levél alakzatok is növelik a vizuális érdekességhez, a tölgylevelű hortenzia nagy, durva textúrájú levelei kontrasztot alkotnak a finom, tűleveles növényekkel, mint a tiszafa vagy a boróka.

A kert tervezésekor gondoljunk az év minden szakára…

Az örökzöldek, mint a babérmeggy vagy a mahónia, egész évben zöld hátteret nyújtanak. Az őszi lombszíneződést produkáló növények, mint a cserszömörce vagy egyes som fajták, a hidegebb hónapokban is színt visznek a kertbe. Télen a színes kérgű növények, például a vörös vesszőjű som vagy a fehér nyír törzse emelkedik ki a hófedte tájból.

A selymes tapintású ezüstös levelű növények, mint a levendula, érdekes kontrasztot alkothat a fényes levelű babérmeggyel vagy mahóniával. Ne féljünk kísérletezni a különböző fajokkal, hiszen ez a változatosság teszi igazán érdekessé és egyedivé kertünket. A bokrok és cserjék elrendezésénél vegyük számításba a kert egyéb részeit is. Egy szép alakzatú fa, esetleg egy japán juhar vagy díszalma tündökölhet központi elemként, amely köré csoportosítjuk a többi növényt. A kerti utak mentén alacsonyabb cserjékkel vezethetjük a tekintetet. Pihenősarkok körül terebélyesebb növényekkel, telepíthetünk bambuszt vagy magas fűféléket.

Ne feledkezzünk meg a funkcionalitásról sem. Egyes sűrű növekedésű cserjék, mint a tuja, kiválóan alkalmasak élő sövény kialakítására, mely nem csak elhatárol, de szélvédelmet is előidéz.

 

 

 

 

Kreatív ötletek bokrok és díszcserjék harmóniájához
Értékelés:

Post navigation